Föredrag om öppna data i skolan, Malmö juni 2015

Bild från MINC Malmö Instagram
Bild från MINC Malmö Instagram

Som ett första steg i projektet så höll jag i juni ett föredrag om öppna data i skolan på MINC i Malmö, som en del av Nordic Open Data Week. I föredraget pratade jag om varför vi behöver mer allmänbildning kring data och dess användning, ger exempel på hur öppna data kan användas och hur den kan knytas till skolans undervisning.

Omvärldbloggen av Stefan Pålsson skrev ett inlägg om föredraget och relaterade projekt. Stefan tar även upp en hel del relaterat material, om vilka andra som gjort och skrivit om data i skolan tidigare.

Presentationen finns även på Slidshare, se nedan.

2 reaktioner på ”Föredrag om öppna data i skolan, Malmö juni 2015

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *